PRIVEĽA FRAKCIÍ ODPADU? ŽIADEN PRIESTOR NA RECYKLAČNÚ STANICU? VIACKOMOROVÝ LIS MÔŽE BYŤ RIEŠENÍM!

Kartónové škatule, streč fólia, drevené palety, popruhy, kovové dózy a ešte k tomu skartovaný papier z kancelárie? Zaoberáte sa vo svojom podnikaní množstvom rôznych frakcií odpadu a nedostatok miesta pre bežnú recyklačnú stanicu je pre vás výzvou? Nie ste sami! Mnoho obchodov, skladov a fabrík čelí rovnakej situácii, no existuje riešenie, ktoré vám umožňuje odpad triediť a zároveň znižovať objem odpadu priamo na mieste.

Nekonečný prúd odpadu je výzvou

Zdanlivo nekonečný prúd rôznych frakcií odpadu môže byť rozsiahly v prostredí, kde sa denne manipuluje s množstvom tovaru – rozbaľovaním, balením a/alebo prebaľovaním. Tovar sa dodáva v kartónových škatuliach alebo zabalený do streč fólie a často sa dodáva priviazaný na paletách. So všetkým týmto obalovým materiálom je potrebné nakladať a likvidovať ho efektívne, s nízkymi nákladmi a s minimálnym dopadom na životné prostredie.

Ak prevádzkujete výrobnú jednotku, s najväčšou pravdepodobnosťou sa do zoznamu pridá viac druhov odpadu, ako sú odrezky z výroby, prázdne plechovky od farieb atď. Ďalšou výzvou na stavbe je nedostatok podlahovej plochy – najmä v interiéri. Nádoby potrebné na triedenie a skladovanie rôznych recyklovateľných materiálov a druhov odpadu sú zvyčajne náročné na priestor. To môže byť problém aj na dvore a vonkajšia recyklačná stanica zvyčajne vyžaduje viac internej prepravy odpadu.

Triediť a kompaktovať každý druh odpadu pri zdroji

Na zvládnutie tejto výzvy existuje riešenie – zariadenie, ktoré sa efektívne vysporiada s najbežnejšími typmi odpadu. Ide o takzvaný viackomorový lis, ktorý ponúka triedenie aj redukciu objemu v jednom stroji. Viackomorové lisy môžu byť bežne rozšírené o množstvo komôr – jednu pre každú frakciu odpadu. Keďže materiál je zhutnený do úhľadných balíkov, lisovacie komory majú oveľa menšiu pôdorysnú plochu ako štandardné kontajnery na sypký odpad a ľahko sa zmestia vedľa vašej baliacej stanice alebo výrobnej linky.

Produktívnejšie využitie cenného priestoru

Je efektívne triediť a lisovať recyklovateľné odpadové frakcie priamo pri zdroji. Znamená to produktívnejšie využitie skladovej alebo výrobnej plochy a odpadá zbytočné vnútorné odvážanie odpadu do vonkajších kontajnerov. Aby sa ušetril dodatočný cenný priestor na podlahe, balíky možno stohovať na seba v časti skladovacieho priestoru alebo na nakladacej rampe až do ďalšieho zberu balíkov.

Zaujali vás viackomorové lisy? Chcete sa dozvedieť viac o potenciáli tohto riešenia vo vašom podnikaní? Orwak je skúsený a etablovaný výrobca lisov s radom viackomorových lisov v rôznych veľkostiach a pre rôzne oblasti použitia. Radi vám povieme viac!