FIREMNÁ HISTÓRIA

Všetko sa to začalo v roku 1971 v mestečku Sävsjö v Švédsku. Je to miesto na vidieku, obkolesené hlbokými lesmi v oblasti s dlhoročnou priemyselnou tradíciou a citom pre podnikanie. Je to prostredie, ktoré zveľaďuje hodnoty a podporuje inovácie. Odpadové hospodárstvo je klasickou výzvou a počas 70-tych rokov sa dotýkalo efektívnosti, čistoty a redukcii objemu odpadu. Tu sa zrodila myšlienka navrhnúť prvý lis na odpad, ktorá vychádzala z čistej túžby po zlepšovaní vecí, aby sme tak prispeli k hodnotnejšiemu pracovnému prostrediu v mnohých odvetviach.

1971

Je rok, kedy bola založená firma Orwak Olofom Robertom  Wilhelmom  Åkerbergom, ktorý prišiel s pôvodným nápadom a prepožičal firme meno, ktoré vychádzalo z jeho iniciálok (K = Komprimatorer “lisy”). Obchodný model bol postavený na myšlienke bezpečného a čistého lisovania odpadu a tak sa zrodil prvý lis, ktorý lisoval odpad do zabudovaného vreca Orwak 5030, patentované riešenie, ktoré sme vynašli a predviedli na hlavných výstavách v Londýne a v Paríži.

1973 

Je rokom, kedy Orwak opustil hranice Švédska! V Európe došlo k založeniu viacerých distribučných centier a Orwak UK bol od prvého dňa výhrou. Orwak bol odhodlaný umožniť zákazníkom triediť a lisovať odpad v jednom stroji a zrodili sa modely Orwak 5032 a Orwak 5033 .

1978

Navrhli sme prvý veľký lis a Orwak sa stal priekopníkom v uvedení unikátneho konceptu – viackomorového lisu na trh. Tento systém sa neskôr stal obrovským úspechom a prispel tak k sústavnému rastu firmy Orwak na celom svete.

80-te roky

Orwak dobyl odvetvie supermarketov vo Veľkej Británii. Všetky hlavné cieľové skupiny sa rozhodli pre náš viackomorový lis – model 8020 a nainštalovali sme tak tisícky lisov! Prenikli sme na nové trhy a uzatvorili zmluvy s novými distribútormi.

Došlo k slávnostnému otvoreniu pobočky Orwak USA Inc. Jedinečný lis na odpad Orwak 5030 bol okamžite prijatý do mnohých spoločností rýchleho stravovania, reštaurácií a hotelov. Zrodil sa model Orwak 8010, najrýchlejší lis na svete so spodným zdvihom a s lisovacím cyklom len 10 sekúnd!

Trh vo Francúzsku ako prvý prišiel s požiadavkou na lis na plastové nádoby a Orwak bol opäť prvý, ktorý predstavil jednoduchý ale účinný vstavaný lis na lisovanie do nádoby model Orwak 4000.

90-te roky

Orwak vstúpil na japonský trh a rovnako sme uviedli na trh náš model Orwak 5070-HD, ktorý bol zacielený na japonský trh so svojimi náročnými požiadavkami na rýchle a hutné lisovanie do balíkov.

Orwak pokračoval v expanzii a posunul sa smerom k novým výrobným prevádzkam. Zrodil sa náš najmenší (model 3100) a najväčší (model 3600) Orwak lisu a Orwak uviedol na trh svoj lis na väčšie plastové nádoby – model Orwak 4100.

V roku 1998 Orwak otvoril svoju obchodnú spoločnosť v Poľsku – na nádejnom budúcom trhu!

Roky 2000-2012

Po akvizícii firiem Morinders a Presona, sme vytvorili skupinu Orwak a po niekoľkých rokoch sa do sortimentu Orwaku v plnej miere zakomponoval briketovací lis Brickman. Na trh sme uviedli nové produky a na veľtrhu v Kolíne v roku 2003, Orwak slávnostne uviedol svoj najnovší výdobytok atraktívny a nízky lis Orwak 3300.

V 2007 Orwak uviedol koncept “Tichá rodinka” kde nová línia spredu plnených lisov s tichým chodom nahradila niekoľko starších modelov. O dva roky neskôr boli do rodiny uvedené lisy Orwak 3105 a3110, s mimoriadne malým pôdorysom.

2013

Na trh bol uvedený TOM, nový systém lisovania odpadu do verejných priestorov, ktoré sú rušné.

2014

Na najväčšej svetovej výstave vybavenia obchodov EuroShop v Düsseldorfe, Orwak spustil sériu nových dynamických lisov s Black Star technológiou – prelomovým hydraulickým konceptom ORWAK POWER. ORWAK POWER: SILNEJŠÍ, RÝCHLEJŠÍ, INTELIGENTNEJŠÍ!

2015

Orwak sa pridal do San Sac Group, vo vlastníctve Accent Equity.  

2016

Došlo k založeniu firmy Orwak Severná Amerika, a spustili sme do prevádzky model 4240 na lisovanie do nádoby.

2017

Došlo k založeniu Orwak Easi UK a ATS-Orwak začali zastupovať firmu Orwak v obchode & službách vo Švédsku.

2018

San Sac Group nadobudla firmu Proshop, distribútora firmy Orwak v Rusku a   Orwak uviedol do prevádzky model 3120 – nový prírastok do produktového radu COMPACT.

2019

Orwak oslávil v poradí 100 000 lis od svojho začiatku podnikania v roku 1971.

2020

V januári firma Sulo, globálna spoločnosť s centrálou vo Francúzsku formou akvizície nadobudla Sac Group skupinu. V decembri Orwak uviedol do prevádzky mimoradne nízky lis Orwak 3220.

2021

Orwak oslabuje 50 rokov a je oddaným subjektom recyklačného priemyslu a odpadového hospodárstva v celosvetovom meradle!