GEKÅS: RECYKLÁCIA NA VRCHOLE PROGRAMU V NAJVÄČŠOM DISKONTNOM OBCHODE V ŠKANDINÁVII

Gekås v Ullarede je najväčší obchod svojho druhu v Škandinávii a najobľúbenejšia návštevnícka atrakcia v Švédsku. S piatimi miliónmi zákazníkov a novým kamiónom s tovarom každých desať minút denne, každý deň v roku, má tento obchod veľa odpadu a recyklovateľného materiálu, ktorý je nutné spracovať.

100 000 položiek na sklade

Predajňa disponuje asi 100 000 rôznymi položkami v sortimente a každý deň v roku očakáva kamiónovú dodávku každých 10 minút. Gekås má viac ako 40 000 m2 skladových priestorov a ďalších 30 000 m2 skladových priestorov v bezprostrednej blízkosti predajne.


Inge Nilsson, Environmentálny koordinátor v GeKås

Minimalizácia environmentálnych dopadov

Gekås predáva veľa tovaru a prirodzene vytvára množstvo kartónov, prázdnych škatúľ a prázdnych plastových tašiek, o ktoré sa treba postarať a ktoré je potrebné recyklovať efektívnym a udržateľným spôsobom. Prostredníctvom rôznych opatrení je cieľom minimalizovať environmentálny vplyv každodenných operácií podniku.

Recyklácia 3000 ton kartónu

Ak by sa krabice rýchlo nezlikvidovali, zablokovali by sklad a dodávky nového tovaru do predajne. Ročne sa zrecykluje asi 3000 ton kartónu a 250 ton plastov. Inge Nilsson, environmentálny koordinátor v Gekås, komentuje:

„Ak by sme vyrobili nové škatule zo všetkej lepenky, ktorú recyklujeme, mohli by sme vyrobiť viac ako 7 miliónov ročne! Znamená to, že ak by sme vypratali celý obchod, bol by plný krabíc z jedného konca na druhý.“

Prvý tichý Brickman

Pán Nilsson: „Keď som tu v roku 2008 začínal, mali sme 4 briketovacie lisy Brickman a teraz ich máme 10. Vtedy sme mali 2 lisy na plasty a teraz máme 8 jednotiek, hlavne Orwak model 3420.“

„Najnovším prírastkom je briketovací lis Brickman model 2000K – tichá verzia – od Orwaku. Je to prvý stroj Brickman v ich sortimente s tichým pohonom ako voliteľnou možnosťou pre nízke emisie hluku a je inštalovaný tu v Gekås! Takmer ho nepočujete bežať. To, čo počujete, je šuchot z kartónu, keď je zhutnený, a otáčanie piestu.“

9 plných kontajnerov denne

Gekås používa potrubný systém na vypudenie brikiet z budovy na dopravný pás, kde sa hádžu do 40 m3 kontajnerov. Dodávateľ si vyzdvihne denne asi 9 kontajnerov naplnených kartónovými briketami.

20 – násobná redukcia objemu

Bolo by neudržateľné, aby sa lepenka nedala rýchlo a jednoducho zlikvidovať a preto je veľmi dôležité mať na mieste rýchle a spoľahlivé stroje. Brickman 2000K zhutní kartón a zmenší ho asi 20-násobne. Tvorí tvrdé a pevné brikety, ktoré sa hodia do potrubného systému.

Redukuje objem v pomere 20:1

Lis Power, model 3420 od Orwaku sa používa na plasty a tvorí optimálny rozmer balíka: 120 cm široký a 80 cm vysoký. To znamená väčšie balíky v každom zvoze a menej prepravy.

Orwak -vnímavý partner

Inge Nilsson uzatvára: „Vďaka úzkej spolupráci so spoločnosťou Orwak sme načrtli nové riešenia, nové nápady, nové stroje. Ich dizajnéri počúvajú, premýšľajú a žijú podľa pravidla, že „sa to musí dať realizovať“.

„Spoločne s firmou Orwak neustále testujeme a vyvíjame nové stroje. Stroje, ktoré sú viac prispôsobené nám a našim tokom materiálu. Musí to ísť rýchlo; musí fungovať určitým spôsobom a musí sa s ním ľahko manipulovať. Odozva z firmy Orwak na naše nápady je skvelá!“