AKO ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO KRADNE VAŠE ZDROJE

Vybaľovanie tovaru je prirodzenou súčasťou každodennej práce predajcov potravín. V skutočnosti také prirodzené, že väčšina ľudí len zriedka myslí na všetok čas strávený s odpadom z obalov – odpadom, ktorý navyše zaberá cenný priestor v už aj tak obmedzených skladovacích priestoroch a vedie k značným nákladom na prepravu. Čas a zdroje, ktoré mohli byť lepšie vynaložené na „skutočnú“ prácu, sa dajú využiť priamo v predajni...

Nakladanie s odpadom si vyžaduje čas...

V sektore potravín sa tovar často dodáva v nepravidelných intervaloch a nárazovo. Veľkú časť pracovného dňa zamestnanci predajne strávia vybaľovaním tohto tovaru, ktorý je často balený do kartónu aj plastu. Čas, ktorý personál maloobchodu s potravinami strávi spracovávaním odpadu, by sa dal výrazne skrátiť použitím správnych nástrojov. Ak odpadové hospodárstvo zaberie menej času, zamestnanci môžu tráviť viac času v predajni so zákazníkmi.

Obchody často problém ‚riešili‘ tak, že na požiadanie všetko hádzali do jedného kontajnera na zber, no spaľovanie odpadu je drahé, a tak mnohé obchody uprednostňujú triedenie odpadu. Stále existujú obchody, ktoré nevedia, že môžu dostať zaplatené za ich recyklovateľný odpad z plastov a vlnitej lepenky. Výsledkom sú nižšie náklady na spaľovanie a nižšie platby za recykláciu. Problém je v tom, že manuálne spracovanie – rezanie a skladanie kartónu na oddelenie rôznych druhov materiálu – môže zabrať dodatočný čas.“

…Priestor

Skladovacie priestory vo väčšine obchodov sú veľmi obmedzené – často kvôli vysokým nákladom na podlahovú plochu. To znamená, že predajňa musí mať prednosť pred skladovaním. Pridajte k tomu potrebu spracovania veľkého množstva objemného odpadu a máte problém. Koniec koncov, najdôležitejšie je, že je tu priestor pre tovar.Častejšie sa len chcete čo najrýchlejšie zbaviť obalov, aby ste uvoľnili miesto. Obaly sa vyhadzujú nezlisované, čo nie je z hľadiska životného prostredia tá najlepšia voľba, pretože všetok odpad sa posiela do spaľovne. Navyše za spaľovňu musíte platiť, takže príjem zmienený vyššie z triedenia a recyklácie sa stratí.

…a stojí to peniaze

Ak sa personálu nepodarí rozrezať a zložiť obal pri vybalení tovaru, nádoba na odpad sa rýchlo naplní. To znamená, že kontajner bude potrebné vyprázdňovať častejšie, čo znamená viac prepravy a vyššie náklady. Toto je skutočné plytvanie, keď väčšina z toho, čo sa odnáša, je v skutočnosti len vzduch. Príliš málo ľudí si pravdepodobne nájde čas na to, aby sa pozrelo na svoje náklady na dopravu, kým sa im tieto vymknú spod kontroly.

Je skôr pravidlom ako výnimkou, že odpad v kontajneroch zaberá zbytočne veľa miesta. Keď sa začnete čudovať, prečo sa nádoby tak často vyprázdňujú, zvyčajne je to založené skôr na pocite, ako na skutočných výpočtoch. V tomto bode môže byť potrebné nádoby vyprázdňovať často, minimálne raz denne.

Nemusí to tak byť!

Okrem požiadaviek na efektívnosť nákladov čelia veľké reťazce obchodov s potravinami často aj iným tlakom, ako zo strany manažmentu, tak aj zo strany spotrebiteľov, na spracovanie odpadu environmentálne udržateľným spôsobom. Mnoho obchodov má teraz napríklad certifikáciu ISO a otázka odpadového hospodárstva a emisií CO2 naberá na význame.

Spôsob, akým sa spoločnosť rozhodne spracovávať odpad z obalov, do značnej miery závisí od objemu odpadu, ktorý podnik spracováva. Čím väčšie objemy, tým väčšia motivácia investovať napríklad do zhutňovača alebo lisu. Zvolené riešenie je založené na individuálnych potrebách zákazníkov, ako sú objemy odpadu, dostupný priestor atď.

„Existujú riešenia, ktoré sú zabudované do steny budovy a umožňujú zákazníkom vyhadzovať celé boxy cez dieru v stene. To šetrí čas, pretože nemusíte chodiť von, a priestor, pretože stroj je umiestnený vonku. Je možné si vybrať aj produkt s praktickou veľkosťou, aby sa zmestil aj do interiéru – na výber je široká škála veľkostí.

Záverečná rada pre tých, ktorí majú pocit, že zdroje sa napínajú v dôsledku času, úsilia a nákladov na nakladanie s odpadom, aby si sadli a pozreli sa na možnosti:

Nájdite skúseného a etablovaného dodávateľa lisov a lisov. Ak sú ich produkty vyrábané priamo u nich, je to bonus, pretože vám poskytuje rýchly prístup k náhradným dielom a odborným znalostiam o produktoch. Dobrá povesť je samozrejme dôležitá, preto sú bohaté skúsenosti výhodou. Porozprávajte sa so svojimi kolegami z odvetvia a zistite, či používajú zariadenia vyrobené pred niekoľkými rokmi – to je znak dobrej kvality.

Dobrá povesť je samozrejme dôležitá, preto sú bohaté skúsenosti výhodou. Porozprávajte sa so svojimi kolegami z odvetvia a zistite, či používajú zariadenia vyrobené pred niekoľkými rokmi – to je znak dobrej kvality.

Štyri výhody lisov v potravinárskom sektore:

  1. Efektívne nakladanie s tovarom a odpadom, ktoré zabezpečuje poriadok v obmedzených skladovacích priestoroch.
  2. Jeden stroj vykonáva prácu namiesto toho, aby personál rezal, skladal a spracovával materiál.
  3. Finančné aj environmentálne prínosy v tom, že odpad sa mení na zdroj. Materiál je recyklovateľná surovina a nie je potrebné ho spaľovať.
  4. Z lisovacieho stroja sa stáva malá recyklačná stanica, ktorá dokáže triediť materiál na rôzne frakcie, čo zjednodušuje delenie materiálov.